Dainis Breikšs
No 5.jūlija muzeja izstāžu namā skatāma Aināra Rimicāna darbu izstāde "Vākuums"
No 5.jūlija muzeja izstāžu namā skatāma Aināra Rimicāna darbu izstāde "Vākuums". Par izstādi pats autors raksta šādi:
2024. gads ir zīmīgu jubileju gads.
Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedra svin savu simtgadi un organizē vairākas plašas izstādes, gan Pēterbaznīcā, gan galerijā "Pilots", gan Mondovi, Itālijā, Keramikas muzejā, kā arī tiks izveidota aptveroša Keramikas katedras studentu un pasniedzēju izstāde rudenī, LMA aulā.
Tā sanācis, ka izstādes "Vākuums" autors ir LMA Keramikas katedras docents un šogad arī svin dzīves nozīmīgu jubileju-60!
Personālizstādes noaukums "Vākuums" ir ar duālu nozīmi-gan kā vairāku pēdejo gadu laikā veidoto darbu vākums, gan kā vairāku darbu iepakojums vakuumā.
Autoram ir maģistra grāds un ar keramiku profesionāli nodarbojas vairāk kā 35 gadus. Ir piedalījies daudzās, dažādās vietējās un starptautiskās izstādēs Lietuvā, Igaunijā, Horvātijā, Polijā, Čehijā, ASV, Vācijā, Šveicē, Grieķijā, Korejā, Itālijā...
Mākslinieks savus darbus pārsvarā veido no porcelāna, bet,protams, tas neizslēdz tādu materiālu kā māls, akmensmasa, šamots, fajanss, u.c. izmantošanu radošajās aktivitātēs!
Autora stilistikai raksturīgs vieglums un daļēji humoristiski-sarkastisks piesitiens. Rodas jautras un pozitīvas emocijas. Tomēr tam visam pamatā ir nopietns un pamatīgs darbs, kā arī zināšanas un profesionālās prasmes. Netiek atstātas novārtā arī jaunākās tehnoloģijas. Pašportretu sērija radīta, izmantojot 3D drukas iespējas (printēts tieši no porcelāna).
Ar cieņu Ainārs Rimicāns.
A.Rimicāna keramikas darbu izstāde skatāma no 5.07.
Plenēra nolikums
PLENĒRS KALNAZIEDU KULTŪRVĒSTURISKAJĀ KOMPLEKSĀ
5., 6., 7. jūlijā
Kalnaziedu kultūrvēsturiskais komplekss ir skatāms daudzās, dažādos laikos uzņemtās fotogrāfijās un gleznās. Gadu gaitā tomēr ainava mainās. Šīs izmaiņas ir redzamas jaunākajās fotogrāfijās, taču nav attēlotas mūsdienu mākslinieku darbos. Lai veidotos neliels ieskats par mūsdienu mākslinieka skatījumu uz šīm ainavām, būtu interesanti izveidot dažādu mākslinieku darbu izstādi.
Aizkraukles novadā nav bijis kopējs pasākums, kas pulcētu novada māksliniekus Tādēļ, šā projekta ietvaros, gribam pulcēt mūsu novada māksliniekus plenērā. No plenērā tapušajiem darbiem tiks izveidota izstāde. Un, kas zina, varbūt nākotnē šādus plenērus varētu rīkot citos mūsu novada kultūrvēsturiskos objektos. Novada māksliniekiem tiktu dota lieliska iespēja dot kopīgu pienesumu novada kultūras dzīvē.
Plenēra mērķis:
- Apzināt Aizkraukles novadā dzīvojošus vai šeit dzimušus profesionālus māksliniekus un pulcēt strādāt plenērā – Kalnaziedu kultūrvēsturiskajā kompleksā;
- Izveidot izstādi, veltītu 35 gadadienai, kopš Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejs atrodas “Kalna Ziedos”. Izstādes atklāšana – 18.11.2024.;
- Izstādi veidot kā ceļojošo izstādi, kura popularizēs mūsu novadā esošu Valsts nozīmes kultūrvēsturisku pieminekli Nr. 107 - Kalna ziedu kultūrvēsturisko kompleksu.
Plānotās aktivitātes:
· 5.jūlijs – plkst. 10.00 - plenēra atklāšana, pirmā gleznošanas diena. Plkst. 17.00 keramiķa Aināra Rimicāna izstādes atklāšanas pasākums muzeja izstāžu namā;
· 6.jūlijs – gleznošana plenērā;
· 7. jūlijs – plenēra noslēgums. Visu uzgleznoto darbu skate, kuras laikā tiek atlasīti darbi izstādes veidošanai;
Plenēra organizatori nodrošinās
· Māksliniekiem tiek piedāvāti kvalitatīvi gruntēti audekli. Izmēri: 60x80cm un 80x100cm;
· Būs pieejami “ejošākie” eļļas krāsu toņi, terpentīns;
· Nodrošināsim kafijas pauzes.
Māksliniekiem līdz jāņem:
· Mīļākās otas, skiču papīri, zīmuļi, ogles un krāsas vai citi materiāli, kas nepieciešami darbam;
· Saliekams krēsliņš.
Plenēru organizē biedrība “Kalnaziedu godi”.
Projektu atbalsta Aizkraukles novada pašvaldība.
Sīkāka informācija pa tel. 28305405
Aicinām piedalīties "Kalna Ziedu" plenērā!
Aicinām Aizkraukles novada māksliniekus piedalīties “Kalna Ziedu” plenērā 5. un 6.jūlijā. Gleznosim muzejā un tā tuvākajā apkārtnē. Plenērā radīties darbi tiks eksponēti izstādē, kas veltīta Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja 35.dzimšanas dienai. Sīkāka informācija muzeja mājas lapā vai pa tālruni +371 28305405.
Izstāde GERMINATIO. 18.05.2024 – 18.06.2024.
18.maijā plkst. 20:00 "Kalna ziedu" izstāžu namā visi mīļu aicināti uz mākslinieku grupas ArtPart un
Latvijas keramikas asociācijas kopizstādi.
Izstādes kurators: radošā apvienība ArtPart
"GERMINATIO*"
18.05.2024 – 18.06.2024.
* Germinācija – augļu sēklu pārēja no miera stāvokļa uz aktīvu dzīvi.
Multidisciplināra izstāde apspēlē sēklu jēdziena nozīmi un to interpretācijas vairākās dimensijās. Sēkla var izdīgt pat visnepiemerotākās vietās, jo to augšanas un radīšanas spēks ir neapturams.
Biedrībā “ArtPart” apvienojās mākslinieces maģistratūras studiju laikā Latvijas Mākslas akadēmijā 2022.gadā. Grupas mērķis veidot kvalitatīvas multidisciplināras izstādes Latvijā un ārzemēs, pieaicinot arī viesautorus. Mākslinieces veidoja video-perfomances “Zemes meita” un “Cikliskās kustības”. Kā izstādes organizators grupa startēja Siguldā, mākslas centrā “Devons” 2023.gadā ar apjomīgo izstādi “Vārds tapa miesa un dzīvoja starp mums...”, izstādē piedalījās profesionāli mākslinieki, kuri savā radošā darbībā apzinās vārda nozīmi vizuālajā mākslā, kā arī uzstājās dzejnieki ar tekstu lasījumiem.
Latvijas Keramikas Asociācijas
galvenie mērķi ir veicināt dialogu starp Latvijas keramikas dažādajiem
dalībniekiem - izglītības iestādēm, māksliniekiem, amatniekiem,
dizaineriem, uzņēmējiem, tehnologiem un citiem keramikas entuziastiem.
Izstādes dalībnieki:
Evija Fredenfelde – grafika, instalācijas
Rita Pranča – keramika, tēlniecība, glezniecība
Andrejs Bovtovičs – instalācijas
Sanita Čevere - keramika, tēlniecība
Linda Cīrule – porcelāns
Eleonora Pastare – porcelāns
Taīsa Babāne – keramika, glezniecība
Renārs Melnis – keramika
Dace Blūme – apgleznotas flīzes
Diāna Vernera – keramika
Sanita Mickus – keramika
Gita Ābola – keramika
Sanita Mickus – keramika
Sandra Ulmane – keramika
Anita Ance Bruņeniece – keramika, objekti
Muzeju nakts 2024
Tiekamies jau šo sestdien, gan dienas laikā, gan Muzeju nakts pasākumos! Vakara gaitā Saules pulksteņa un izstādes "GERMINATIO" atklāšana, lekcija par Saules pulksteņu vēsturi un grupas "Emily family" koncerts "Mājās vēl negribas iet". Būs aktīvas un izzinošas nodarbes arī mazākajiem muzeja apmeklētājiem. Uz tikšanos!
4.maijā muzejs slēgts. Priecīgus svētkus!
Latvijas slavenību mājdzīvnieki
Veco dvieļu no Biržu novada muzeja "Sela" (Lietuva) un Joza Biņķa izgatavoto dvieļu turētāju izstāde
Jau ilgus gadus Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejam ir veiksmīga sadarbība ar Biržu novada muzeju "Sela" (Biržų krašto muziejus „Sėla“), kas rezultējusies daudzos izcilos kultūras apmaiņas projektos. Arī šogad no Lietuvas pie mums atceļojusi izstāde, kas stāsta par lietuviešu kultūrvēsturisko mantojumu divos materiālos - austos, izšūtos dvieļos un kokgriezumiem rotātos dvieļu galdiņos.
Izstāde "Vecie dvieļi no Biržu novada muzeja "Sela" (Lietuva) un Joza Biņķa izgatavotie dvieļu turētāji" skatāma "Kalna Ziedu" izstāžu namā no 14.februāra. Dvieļus darinājušas lietuviešu sievietes dažādās 20.gadsimta dekādēs - no gadsimta sākuma līdz pat 20.gs. 90.tiem gadiem.
Savukārt dvieļu galdiņus veidojis viens autors - Jozs Biņķis (Binkis Juozas) -
agronoms, tautas mākslinieks, sabiedriskais darbinieks
.
Viņš dzimis 1932. gada 12. jūlijā Biržu apriņķa Papilio apgabala Valkišķu ciemā.
Jaunībā viņam patika grebt kopā ar tēvu, palīdzot izgatavot sadzīves priekšmetus. Viņš dekorēja darba vietu organizāciju ziņojumu dēļus, greba karotes,
rullīšus un citus sadzīves priekšmetus kaimiņiem.
1981. gadā viņš kļuva par Lietuvas Tautas mākslinieku savienības biedru. No 1985. līdz 1992.gadam strādājis Viļņas mākslas kombinātā. Savus kokgriezumus viņš pirmo reizi izstādīja 1980. gadā. Širvintu novada tautas mākslas izstādē. Darbi tika pamanīti un izstādīti republikas izstādē Viļņas izstāžu namā.
1981., 1985. un 1990. gadā par kogriezumiem rotātiem dvieļu turētājiem apbalvots ar laureāta titulu Lietuvas Dziesmu svētku tautas mākslas izstādēs. 1986.gadā autoram tika pasniegts 1. pakāpes diploms un Viļņas apriņķa balva. Joza Binķa darbi tikuši izstādīti Maskavā, Erevānā, Polijā, Zviedrijā, Šveicē, Vācijā u.c. valstīm.
Barikādēm - 33
Jaunieguvumi 2024.
Prieks par jauniem krājuma priekšmetiem, kas ienāk muzejā tieši 2024.gada sākumā. Neliels citāts un daži attēli iedvesmai:
“Pielikums pie Mana testamenta” no Msrg. Sebastiana Kneipa
Liepājā, 1903.g.
“Daudz ļaunuma rada tagadējie uzvalki, sevišķi sievietēm. Visām neprātībām, ko atnes modes žurnāli, tagadējās sievietes ķēmojas pakaļ. Viņas neapdomā, cik ļoti tās sev kaitē. Ņemsim piemēra dēļ tikai korsetu. Ja es būtu likumu devējs, es uzliktu uz katru korsetu piecdesmit rubļu nodokļa. Vidējās un nabagākās šķiras tad mazākais būtu aizsargātas, jo tur tādu naudu nespētu sadzīt. Kam naudas diezgan, lai posta savu miesu, cik grib; tiem šā kā tā nav nekā ko darīt. Nezinu, vai tas skaisti, kad viduci tā savelk, ka izskatās pēc vēja suņa. (..)
Tīri nepiedodami, cik daudzi mūsu dienās noziedzas pret dabas likumu. Nav iespējams citādi, ka caur korseta valkāšanu ķermenis jāsabendē. Kāds ārsts apgalvoja man, ka pēc korseta izdomāšanas arī vēdera slimību ārstu skaits stipri pieaudzis. Bet tas jau nav nekas, kad tikai var dzīties pakaļ modei. Izskatās, it kā, attiecoties uz šo jautājumu, visiem būtu prāta durvis aiznaglotas. (..) Tā tad, mīļās mājas mātes, nost ar korsetu! Nav nekāds kauns, ja ķermeni atstāj tādu, kādu Dievs mums viņu devis. (..)
Nevien korsets visai kaitīgs cilvēka ķermenim, bet arī šolaiku modes zābaki. Nevaru iedomāties labāka līdzekļa kāju tīšai sapostīšanai, kā tagadējās modes kurpes, kuras visvairāk iecienījušas sievietes, kaut gan nereti tādas redz arī vīriešiem. No kam ceļas daudzās kāju kaites? Vienīgi no kaitīgajām modes kurpēm. (..)
Vīriešu mode arī nav daudz labāka. Tagad radušās visādas muļķības , kuras agrāk nepazina ne vārda pēc. Bikses brīžiem platas kā maisi, brīžam atkal tik šauras, ka tās nevar ne uzģērbt u.t.t. Nebūtu gala, kad visas neprātības gribētu uzskaitīt, ko cilvēka prāts izdomājis pie sava apģērba. Kaut gan tagadējā dzīve dod mums visu, tomēr cilvēce nav apmierināta un laimīga, kāda tā bija agrāki. (..)
Dabiskums un vienkāršība visās lietās galvenais. To jāievēro kā dzīvē, tā ēšanā un dzeršanā.”
Laimīgu Jauno gadu! Lai mums visiem prāta durvis plaši atvērtas!
Gaišus Ziemassvētkus un Laimīgu Jauno gadu!
Ekspozīcija "Padomju gadi" slēgta 29. un 30.novembrī.
Sveicam Jūs Latvijas 105.dzimšanas dienā!
18.novembrī ekspozīcija slēgta apmeklētājiem. Priecīgus Valsts svētkus!
Sēru vēsts
Esam saņēmuši sēru vēsti par
mūsu mīļās bijušās kolēģes, zāles uzraudzes Marijas Kaminskas (1939-1923)
aiziešanu mūžībā. Marija strādāja muzejā no 1983. līdz 2009.gadam. Pateicamies
par draudzību un sirds siltumu daudzu gadu garumā.
Skroderdienas
Izstādes "Satikšanās" noslēguma pasākums!
Gaidīsim uz izstādes noslēguma pasākumu un tikšanos ar māksliniecēm.
Izstāde "Filca anatomija"
Izstāde iepazīstina ar neaustās šķiedras apstrādes tehnikas - filcēšanas klātbūtni un dažādību Latvijas tekstilmākslā. Vienas tehnikas ietvaros skatītājam sniegts neierasti daudzveidīgs ieskats darbos, ko radījuši gan pieredzējušu un labi zināmi tekstilmākslinieki, gan arī jaunie mākslinieki.
Lai arī vilnas velšana (filcēšana) ir viena no vissenākajām tekstiltehnikām, Latvijā šī pārsteidzošā materiāla un tehnikas potenciāla iespējas atklātas salīdzinoši nesen - 21. gs. sākumā. Latvijā tikai nedaudzi profesionāli tekstilmākslinieki vilnas velšanu izvēlējušies par savu pamattehniku, savos darbos atrādot mūsdienu filca mākslas divejādās tendences - neausta materiāla konceptuālu mijiedarbību formas iegūšanai (skulpturālai filcēšanai), vai plašāk izmantojot tēlojošās iespējas, krāsu un faktūru dažādībai. Skatītājs varēs iepazīt dažādus virzienus, redzot gan grafiskus, gan gleznieciskus, biezus un plānus, gan izšūtus, apdrukātus un dažādām autortehnikām papildinātus filcējumus un filca audumu. Tekstilmākslas darbus var pieņemt gan kā materiālu lietu, tehniski izsmalcināti radītu brīnumu, gan neatkarīgi no izpildījuma - kā prāta un emocionālās pieredzes nesēju.
Izstādē eksponēto darbu autori - Aija Baumane (1943-2019), Ruta Bogustova, Diāna Janušone, Līva Kaprāle, Kristīne Kligina, Elizabete Klints, Kristīne Krastiņa – Indāne, Ūna Laukmane, Ruta Linīte, Agnese Ondzule, Baiba Osīte, Anna Pommere, Karīna Štrause, Agnese Tukāne, Signe Zeļeznaka.